PKOS’un Tedavisi

  • Medikal Tedavi

Tedavi şekli hastanın isteğine/beklentisine göre farklılık gösterebilir. Bazı hastalar hormonal kontrasepsiyon (aile planlaması) isterken bazıları ise ovulasyon indüksiyonu  (yumurtlama tedavisi) isteyebilir. Hastanın tedavisi buna göre şekillendirilir. Örneğin hiperandrojenizmin ortadan kaldırılması ile tüylenme artışının kontrol edilmesi eş zamanlı olmaktadır. Ancak gebelik isteyen hastalarda tüylenme artışının etkin olarak kontrol altına alınması mümkün olamamaktadır. 

Günümüzde PKOS’un medikal tedavisinde kombine (östrojen ve progesteron içeren) oral(ağızdan)/ciltte patch(yama)/vajinal halka şeklinde hormonal tedavi olarak gebelik düşünmeyen kadınlarda uygulanabilmektedir. Bu sayede PKOS nedeniyle bozulan hormonal denge, düzensiz menstrüasyon ve tüylenme artışı gibi yüksek androjene bağlı etkiler düzeltilebilmektedir. Ayrıca endometrium (rahim iç dokusu) kaynaklı kanser gelişme riskini azaltabilmektedir. 

PKOS’ta insülin direnci kronik dönemde tip-2 diyabet, metabolik sendrom gibi ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Metformin insülin duyarlılığını artıran tip-2 diyabet hastalığının tedavisinde de oral olarak kullanılan bir ajandır. Diyet ve egzersize ek olarak kullanılan metforminin menstrüel döngünün düzenlenmesinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Böylece gebelik isteyen kadınlarda ek fayda sağlayabilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen PKOS hastalarında menstrüasyon olmaması/düzenli olmaması sebebiyle gebelik şansı azalmaktadır. Bu amaçla klomifen gibi overleden FSH/LH salınımı düzenlenmesi yoluyla hormonal dengenin ve menstrüasyonun düzenlenmesini sağlayan ilaçlarla gebelik gerçekleşebilmektedir. Klomifen kullanımı nedeniyle ikiz ve diğer çoğul gebelik ihtimalinin arttığı bilinmektedir.

PKOS’ta insülin direnci kronik dönemde tip-2 diyabet, metabolik sendrom gibi ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Metformin insülin duyarlılığını artıran tip-2 diyabet hastalığının tedavisinde de oral olarak kullanılan bir ajandır. Son dönemdeki çalışmalar, tip-2 diyabet tedavisinde kullanılan ilaçların PKOS tedavisinde de etkili olabildiğini göstermektedir. Diyet ve egzersize ek olarak kullanılan metforminin menstrüel döngünün düzenlenmesinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca anormal tüylenmeyi yavaşlattığı ve kan kolesterol düzeylerine olumlu etkileri de olabilmektedir. 

Çocuk sahibi olmak isteyen PKOS hastalarında menstrüasyon olmaması/düzenli olmaması sebebiyle gebelik şansı azalmaktadır. Bu amaçla klomifen gibi overlerden FSH/LH salınımı düzenlenmesi yoluyla hormonal dengenin ve menstrüasyonun düzenlenmesini sağlayan ilaçlarla gebelik gerçekleşebilmektedir. Hasta ideal kilosuna geldikten sonra ilaç ve iğne tedavileri ile yumurta olgunlaşıp çatlaması sağlanabilmekte ve gerekirse tüp bebek yöntemleri denenebilmektedir. Klomifen PKOS hastalarının yaklaşık %80’inde yumurtlamayı ve bunların da %60-70’inde gebelik elde etmeyi sağlayabilmektedir. Klomifen kullanımı nedeniyle ikiz ve diğer çoğul gebelik ihtimalinin arttığı bilinmektedir.  Yumurtlamanın sağlanabilmesi için ayrıca “ovaryan drilling” (lazer veya ince iğneler yardımıyla overde küçük boşluklar açma) gibi cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Gebelik sağlandığında ise düşük, erken doğum, gebelik diyabeti, preeklampsi, yüksek doğum ağırlıklı bebek gibi PKOS’lu kadınlarda sık görülen komplikasyonlar açısından takiplerde dikkatli olunmalıdır. 

  • Cerrahi Tedavi

Ovaryan Wedge (Yama) Rezeksiyon: Bu yöntemin her iki overe uygulanması ile androstenodion düzeylerinde yalnızca geçici bir azalma ve kan testosteron düzeylerinde minimal bir azalma izlenebilmektedir. Wedge rezeksiyon yapılan tüylenme artışı şikayeti olan PKOS hastalarında kıl büyümesi ortalama %16 oranında azalmaktadır. Ancak bu tedavi sonrası infertilite (kısırlık) oluştuğu bildirilen vakalar vardır.

Laparoskopik Ovaryan Drilling: Yumurtlamanın sağlanabilmesi için ayrıca “ovaryan drilling” (elektrokoter, lazer veya ince iğneler yardımıyla overde küçük delikler açma) gibi cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntem özellikle klomifene dirençli PKOS hastalarında wedge rezeksiyona bir alternatif olarak kullanılabilmektedir. Laparoskopik elektroktrokoter iğne ile akım verilerek işlem uygulanan bir hasta grubunda hastaların yaklaşık %73’ünde spontan ovulasyon gerçekleştiği ve 2 yıl içerisinde %72’sinin gebe kaldığı izlenmiştir.  Ovaryan drilling uygulanan hasta gruplarında androjen ve LH seviyesinde azalma ile FSH seviyesinde artış bildirilmiştir, klinik olarak ise tüylenme artışında düzelme izlenmiştir. 

  • Klinik Belirtilerin Tedavisi

Menstrüel döngünün düzenlenmesinin yanı sıra PKOS’lu kadınların en fazla şikayetçi olduğu belirtilerden olan tüylenme artışı, akne, saç dökülmesi, yağlı cilt gibi belirtilerin düzeltilmesi medikal tedavideki temel amaçlardandır. Bu amaçla spirinolakton, finasterid ve flutamid gibi ilaçlar kullanılabilir. Eflornitin gibi krem tedavileri ile tüy uzama hızı yavaşlatılabilmektedir. Ayrıca lazer ve elektroliz gibi yöntemler ile yüz ve diğer vücut bölgelerindeki istenmeyen tüyler uzaklaştırılabilmektedir.

PKOS ve İnfertilite

PKOS’ta İnfertilite Sebepleri PKOS kadınlardaki en önemli infertilite sebeplerinden birisidir. PKOS doğurganlık çağındaki infertil kadınların %25’inde görülür. Gebelik oluşması için öncelikle ovulasyon oluşması gereklidir. PKOS’ta

Devamını Oku »

PKOS’un Tedavisi

Medikal Tedavi Tedavi şekli hastanın isteğine/beklentisine göre farklılık gösterebilir. Bazı hastalar hormonal kontrasepsiyon (aile planlaması) isterken bazıları ise ovulasyon indüksiyonu  (yumurtlama tedavisi) isteyebilir. Hastanın tedavisi buna

Devamını Oku »

Nişantaşı

Vali Konağı Cad. Saroğlu Apt. No: 83 Kat:3 D: 10 Nişantaşı – İstanbul
Tel : 0212 343 20 00 
Faks : 0212 343 20 02
Cep : 0533 397 50 46

Diğer Sitelerim

www.enginoral.com

www.erkenmenopoz.com

www.tekrarlayangebelikkaybi.com

www.endometriozistanbul.com